- Ostatné

Ako začať cvičiť a nezabaliť to po prvom mesiaci

Motivácia pri cvičení je nesmierne dôležitá. Aj napriek tomu jej mnohí ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť. A pod motiváciou nemyslíme pozretie úžasného motivačného videa a čítania motivačných citátov. Máme na mysli skutočnú motiváciu, vďaka ktorej to dotiahneš ďalej a tvoje predsavzatia sa časom nerozplynú. Poďme sa pozrieť na niekoľko tipov, ako pri cvičení vydržať čo najdlhšie a nezabaliť to po prvom mesiaci.

Stanov si reálne ciele a pamätaj, prečo si začal

Niektorí začiatočníci si stanovia nejasné ciele, ako napríklad „byť zdravý“ alebo „vyzerať lepšie“. Takéto ciele ale väčšinou nikam nevedú.  Najlepšie je stanoviť si presné a reálne ciele, ktoré je človek schopný splniť. Napríklad „schudnem 5 kíl“ alebo „každý týždeň prebehnem 20 kilometrov“. Človek pred sebou potrebuje vidieť akési „Svetlo na konci tunela“, ku ktorému sa postupne približuje.

Odmeňuj sa

Pozitívna motivácia môže byť obzvlášť užitočná. Niektorí ľudia skrátka potrebujú odmeny, aby pri niečom vydržali. Zvoľ si vhodne tie svoje! Napríklad, vždy po odbehnutí 10 kilometrov si dopraješ epizódu svojho obľúbeného seriálu. Odborníci sa zhodujú na tom, že vonkajšia odmena je silná, pretože ľudský mozog si vytvorí pozitívne prepojenie medzi odmenou a predchádzajúcou činnosťou.

Nájdi si parťáka na cvičenie

Vo dvojici sa vždy cvičí lepšie. Dvojnásobne to platí v prípade, ak máš problém dokopať sa k tréningu. Nie je také jednoduché odložiť tréning na inokedy, keď vieš, že na teba niekto čaká. Navzájom sa tiež môžete motivovať k lepším výkonom. Pokiaľ nemáš vo svojom okolí nikoho, kto by mal záujem cvičiť, môžeš si zaplatiť osobného trénera.

Zapisuj si svoje výsledky

Je dôležité vedieť, že sa posúvaš. Preto si zaveď tréningový plán, do ktorého si budeš zapisovať svoje aktuálne časy alebo váhy. Uvidíš, neexistuje lepšia motivácia, ako vedomie, že to, čo robíš má zmysel a zlepšuješ sa. Môžeš tiež využiť niektorú z fitness aplikácií na mobil, ktoré dokážu nahradiť klasický papierový tréningový denník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *